CHEMAGAZÍN 6/XXI (2011)
Téma čísla: Automatizace a řízení výroby a laboratoří
Vyšlo: Listopad/Prosinec 2011
Náklad: 3600 ks
Počet stran: 44
Obsah vydání:
Využití metody plánování experimentů při optimalizaci analytické metody stanovení adsorbovatelných organicky vázaných halogenů coulometricky
Klimešová E., Tošenovský J.
- V rámci diplomové práce na katedře Kontroly a řízení jakosti VŠB-TU Ostrava byly testovány možnosti využití metody plánování průmyslových experimentů (Design of experiments, DOE) ke snižování nákladů a zlepšování kvality laboratorní metody stanovení adsorbovatelných organicky vázaných halogenů (AOX) coulometricky.
Zobrazit příspěvek v PDF.
Automatizace v přípravě vzorků pro analytické laboratoře
Jehlička P.
- Příspěvek podrobně popisuje možnosti robotického systému FreeStyle se zaměřením na jednotlivé techniky přípravy vzorků a jejich vzájemné propojení s upozorněním na další vývojové novinky.
Zobrazit příspěvek v PDF.
Iontová chromatografie na profesionální úrovni
Baldrianová L., Barath P.
- Plně automatizovaná analýza vody pomocí iontové chromatografie a titrační metody spojených do jednoho systému dodávaného firmou Metrohm.
Zobrazit příspěvek v PDF.
Softwarová řešení Shimadzu pro současnou analytickou a kontrolní laboratoř
Chvílíčková I.
- Popis různých programových nástrojů dodávaných společně s analytickými přístroji firmy Shimadzu.
Zobrazit příspěvek v PDF.
Automatizace nástřikových technik při analýzách těkavých organických sloučenin
Dolinová J.
- Jednou z možností, jak optimalizovat analytické postupy z hlediska kapacity, opakovatelnosti, a případně výtěžnosti je použití automatických dávkovačů EST Analytical při analýzách vzorků.
Zobrazit příspěvek v PDF.
Řízení procesů prostřednictvím inline analytiky
- Technologická divize Bayer Technology Services vystavovala na veletrhu POWTECH/TechnoPharm svůj systém řízení výroby SpectroBAY®. Jedná se o ideální řešení pro řízení destilačních kolon nebo optimalizaci kontinuálních nebo šaržových operací prostřednictvím sledování teplotních profilů a spektrálních dat.
Zobrazit příspěvek v PDF.
Automatická příprava vzorků – koho to zajímá?
PLAČEK L.
- Systém TotalRapidPrep™ firmy FMS.
Zobrazit příspěvek v PDF.
MICROSOFT CHEMICAL REFERENCE ARCHITECTURE
- Nový projekt The Microsoft Chemical Reference Architecture (ChemRA) bude sloužit k vývoji odkazové architektury informační technologie, která by měla sjednotit na bázi hodnotových řetězců výrobce chemikálií a rafinerských kapacit do společného, pružného IT prostředí technologie, datovou integraci a interoperabilitu.
Zobrazit příspěvek v PDF.
Vysoce koncentrovaný peroxid vodíku pro ruskou nosnou raketu Sojuz-ST
- Při úvodním vypuštění ruské rakety ve Francouzské Guajaně byl poprvé použit vysoce koncentrovaný peroxid vodíku vyvinutý a vyrobený technologií firmy Evonik a také poprvé jako součást spalovacího systému.
Zobrazit příspěvek v PDF.
Ekonomika a řízení podniků v chemickém průmyslu
HYRŠLOVÁ J., ŠPAČEK M., SOUČEK I.
- Další dvě pokračování seriálu článků o managementu podniků v chemickém průmyslu: (3) Systémy managementu kvality jako součást podnikového managementu; (4)Systémy environmentálního managementu jako nástroj řízení environmentálních aspektů a dopadů podniku na životní prostředí.
Zobrazit příspěvek (3) v PDF.
Zobrazit příspěvek (4) v PDF.
Vědeckotechnický park Univerzity Palackého si připsal další úspěch v celostátním měřítku: Zprostředkoval spolupráci mezi univerzitou a firmou Kalma
- Vědeckotechnický park Univerzity Palackého (UP), který již dva roky aktivně zprostředkovává spolupráci mezi univerzitou a komerčním sektorem, si připsal další úspěch. V rámci nabídky služeb VTP UP firmám se na park obrátila firma Kalma, největší výrobce zakysaných sójových výrobků v Česku. VTP UP pomohl zprostředkovat ověření vlastností jejích potravinářských výrobků.
Zobrazit příspěvek v PDF.
KSB představila na veletrhu BRAU Beviale 2011 čerpadla a armatury pro hygienické čerpání potravinářských produktů
- Od 9. do 11. listopadu představila společnost KSB AG na veletrhu BRAU Beviale 2011 v Norimberku svůj rozsáhlý program čerpadel a armatur pro hygienické čerpání potravinářských produktů.
Zobrazit příspěvek v PDF.
Nutnost spolupráce na všech úrovních
- Ve snaze o snižování spotřeby paliva mohou hrát důležitou roli pneumatiky vyráběné z nejmodernějších syntetických kaučukových směsí vyvinutých specializovaným chemickým koncernem LANXESS a zaměřených na snížení valivého odporu. Nové příležitosti by mohla vytvořit užší spolupráce mezi výrobci kaučuku a automobilkami.
Zobrazit příspěvek v PDF.
Přední hráč v oblasti paralelní syntézy a reakčních systémů nově zastoupen na českém a slovenském trhu
- V dubnu 2011 oficiálně vstoupil na český a slovenský trh přední výrobce v oblasti paralelní syntézy a reakčních systémů, firma Radleys.
Zobrazit příspěvek v PDF.
Stanovenie Cr(III) a celkového chrómu vo vodách metódou vnútroelektródovej coulometrickej titrácie
Beinrohr E., Čacho F., Beinrohr P.
- Stanovenie stopových koncentrácií chrómu a jeho hlavných oxidačných foriem je možné pomocou prietokovej rozpúšťacej chronopotenciometrie na zlatej pracovnej elektróde. V porovnaní s najčastejšie používanými spektrálnymi metódami má tento postup niekoľko výhod.
Zobrazit příspěvek v PDF.
Testování různých typů reziduí v regresní diagnostice
Javůrek M., Taufer I.
- Regrese je jednou z nejběžnějších a nejoblíbenějších metod aproximace experimentálních závislostí. Principem je optimalizace (tj. minimalizace) účelové funkce, nejčastěji v podobě metody nejmenších čtverců, která nám vyjadřuje těsnost proložení regresní a experimentální závislosti.
Zobrazit příspěvek v PDF.
UMĚLÉ NEURONOVÉ SÍTĚ – ZÁKLADY TEORIE A APLIKACE (18)
I. Taufer, O. Drábek, P. Doležel
- V příspěvku jsou uvedeny výsledky simulačních výpočtů prediktivního řízení zvolené nelineární soustavy s využitím jejího adaptivního modelu ve tvaru umělé neuronové sítě. Jsou analyzovány vlivy velikosti horizontu predikce, velikosti horizontu řízení a velikosti penalizační konstanty.
Zobrazit příspěvek v PDF.
Závěrečná zpráva výstavy LABOREXPO 2011
Zobrazit příspěvek v PDF.
|