Burza

Své nabídky a poptávky nevyužitých laboratorních přístrojů, vybavení nebo procesní techniky nabídněte zde.

Naši partneři

Doporučujeme

Laboratoře

Archiv časopisů » Laboratoře

Thermo Fisher Scientific otevřel specializovanou vývojovou laboratoř pro práci s rizikovými biologickými vzorky

17.06.2019sekce: Laboratořezobrazeno: 3142x

Společnost Thermo Fisher Scientific patří k předním výrobcům elektronových mikroskopů a spektrometrů. Ve svém brněnském technologickém parku vyrábí vědecké přístroje, které dodává největším výrobcům elektroniky, farmaceutickým firmám nebo předním výzkumným institucím. Nově se rozroste o laboratoř typu BSL2 (Bio safety laboratory, kat. 2), která je uzpůsobena pro práci se vzorky z kategorie „biohazard“.

Thermo Fisher Scientic svým zákazníkům nedodává pouze samotné přístroje, ale nabízí jim celý výzkumný postup, tzv. workflow. Jedná se o kompletní proces od přípravy vzorku, přes pozorováni, sběr a zpracování obrazu v mikroskopu až po uchování dat. Právě z tohoto důvodu bylo nezbytné vybudovat laboratoř, která by umožnila vývoj těchto postupů na reálných vzorcích – tedy stejných s jakými pracují samotní výzkumníci. Zároveň bylo nutné zamezit riziku pro zdraví zaměstnanců a eliminovat dopad na životní prostředí.

Na vývoji zmíněných postupů Thermo Fisher Scientific spolupracuje s předními výzkumnými institucemi, jako je například brněnský CEITEC, britský Rosalind Franklin Institute či Max Planck Institute z Německa,” říká Tomáš Vystavěl, manažer výzkumu a vývoje v Thermo Fisher Scientific.

Nová laboratoř je unikátní svojí velikostí (600 m2) a blízkostí výrobních kapacit. Není zcela běžné, aby laboratořemi podobného typu disponovali samotní výrobci elektronových mikroskopů.

Zkratka BSL2 označuje stupeň biologického rizika a celkově existují čtyři kategorie laboratoří,“ vysvětluje Tomáš Vystavěl. „Naše nová laboratoř umožňuje práci s biologickými vzorky, které mohou být pro zdraví potencionálně nebezpečné. Bavíme se tedy například o spavé nemoci, borelióze, chlamidiové infekci nebo chřipce,“ dodává.

V oblasti přírodních věd (life-science) se elektronové mikroskopy využívají ve stále větší míře. Tahounem této kategorie jsou hlavně farmaceutické firmy, které elektronové mikroskopy využívají při vývoji nových léků a pro personalizovanou medicínu, která se zabývá optimalizací léčebných a diagnostických postupů u konkrétního pacienta s využitím moderních informatických metod.

Thermo Fisher Scientific zaměstnává ve svém brněnském výrobním podniku více než 1200 zaměstnanců. Téměř třetina z nich pracuje ve výzkumu a vývoji (R&D) a tzv. enginneringu. Okolo 60 % z nich jsou vysokoškoláci. Zaměstnáno je zde současně i na 90 studentů.

www.thermofisher.com

 

(c) Copyright 2010 CHEMagazín

Redakční systémy Smart Soft