Burza

Nabídka zaměstnání:

Shimadzu CZ hledá: Aplikační specialista pro analytické techniky

Laborant - Univerzita Pardubice-ÚCHTML

Další nabídky práce z oblasti analytické chemie naleznete na portálu LabRulez a link: https://gcms.cz/career

Své nabídky a poptávky nevyužitých laboratorních přístrojů, vybavení nebo procesní techniky nabídněte zde.

Naši partneři

Doporučujeme

Podniky, trh a lidé

Archiv časopisů » Podniky, trh a lidé

Hospodářské výsledky skupiny BASF i české BASF za rok 2020

26.02.2021sekce: Podniky, trh a lidézobrazeno: 248x

V náročném roce 2020 dokázala skupina BASF dosáhnout téměř stejných tržeb jako v roce předcházejícím. Příjmy z provozu (EBIT) před započtením zvláštních položek dokonce předčily konsenzus analytiků i prognózu, kterou společnost zveřejnila v říjnu. Obrat české BASF dokonce stoupl. Tento dobrý výsledek je dán mj. širokým rozkročením aktivit BASF, jež v ČR pokrývají automobilový průmysl, ochranu plodin či osobní péči.

Na cestě k udržitelnosti dosáhla BASF v roce 2020 klíčových milníků. Tyto úspěchy se týkají technologie bezemisní výroby vodíku i zavádění produktů, které pomáhají uplatňovat principy cirkulární ekonomiky. V souladu s cíli Zelené dohody pro Evropu rovněž BASF představila přípravky, jež zvyšují účinnost aplikace hnojiv.

Díky solidnímu výkonu v závěru roku vykazuje skupina BASF za celý rok 2020 obstojné výsledky. Ve čtvrtém čtvrtletí jsme zvýšili objemy ve všech regionech a v téměř všech segmentech vzrostly i objemy prodeje,“ říká předseda představenstva společnosti BASF Dr. Martin Brudermüller. Příjmy z provozu (EBIT) před započtením zvláštních položek dokonce předčily konsenzus analytiků i prognózu, kterou společnost zveřejnila v říjnu.

Tržby české BASF vzrostly o 10,6 %

V náročném roce 2020 se celkově dařilo i české BASF. Společnost vykazuje meziroční nárůst tržeb o 10,6 % a dosáhla obratu 623 milionů eur. Tento dobrý výsledek je dán mj. širokým rozkročením aktivit BASF, jež v České republice pokrývají automobilový průmysl, ochranu plodin či osobní péči.

Část divizí napojených na automobilový průmysl, v němž spočívá těžiště podnikání české BASF, zaznamenala ztrátu korelující s propadem odvětví jako takového. Tento negativní efekt však více než dostatečně kompenzovaly zisky z katalyzátorů. „Zde vycházíme vstříc současným trendům a dodáváme výrobcům automobilů katalyzátory splňující nejpřísnější emisní normu Euro 6D,“ vysvětluje Filip Dvořák, generální ředitel společnosti BASF spol. s r.o. v České republice.

Česká BASF dále rostla v oblasti péče o zdraví a výživy, kde se společnost věnuje mj. výrobě a prodeji vitaminů.

Oproti tomu divize Řešení pro zemědělství v České republice dosáhla ve srovnání se silným rokem 2019 o něco nižších výsledků, a to v důsledku extrémního sucha, které zapříčinilo menší poptávku po fungicidních řešeních v jarní části sezóny. V loňském roce se nicméně BASF podařilo připravit uvedení nové účinné látky Revysol© a fungicidů na jeho bázi; ty mohou čeští zemědělci používat od jara 2021. Portfolio BASF rovněž rozšířily přípravky pro management dusíku, jež v souladu s cíli Zelené dohody pro Evropu zvyšují účinnost aplikace hnojiv. „Tyto inovace vnímáme spolu s investicemi do digitálních řešení pro zemědělství jako vklad s vysokou návratností,“ upozorňuje Filip Dvořák.

V loňském roce dále skupina BASF definitivně deinvestovala segment stavební chemie. Tento krok BASF přijala v rámci aktuální korporátní strategie z listopadu 2018. Jednalo se o jedinou divizi působící v oblasti B2C, skupina se tedy soustředí již jen na oblast B2B.

BASF pomáhá naplňovat vizi bezemisní ekonomiky

Na cestě k udržitelnosti dosáhla BASF v roce 2020 klíčových milníků. Za velký úspěch skupina považuje spuštění pilotního reaktoru pro pyrolýzu methanu. Jedná se o významný krok směrem k průmyslové bezemisní výrobě vodíku. BASF dále uvedla na trh první komerční objemy produktů z řady Ccycled. Prostřednictvím této řady BASF pomáhá uplatňovat principy cirkulární ekonomiky. Očekává se, že poptávka po těchto a dalších udržitelných řešeních bude v roce 2021 posilovat.

Do budoucna proto BASF očekává zhodnocení předchozích investic. V roce 2021 chce skupina BASF navýšit obrat na 61 až 64 miliard eur a EBIT před započtením zvláštních položek na 4,1 až 5 miliard eur.

Na nástup udržitelnosti jako trendu jsme se připravovali již od 90. let a ve výzkumu a vývoji jsme na udržitelná řešení vyčlenili 60 % rozpočtu. Věřím, že naše inovace přispějí k naplnění vize bezemisní ekonomiky. Tato snaha je ostatně společným jmenovatelem našich aktivit ve všech segmentech a ve všech zemích, včetně České republiky,“ uzavírá Filip Dvořák.

O společnosti BASF

Ve společnosti BASF tvoříme chemii pro udržitelnou budoucnost. Kombinujeme hospodářský úspěch s ochranou životního prostředí a společenskou odpovědností. Více než 110 tisíc zaměstnanců koncernu BASF přispívá k úspěchu našich zákazníků prakticky ve všech odvětvích téměř po celém světě. Portfolio společnosti je rozděleno do šesti segmentů: Chemicals, Materials, Industrial Solutions, Surface Technologies, Nutrition & Care a Agricultural Solutions. V roce 2020 dosáhla BASF obratu 59 miliard eur. Akcie společnosti BASF jsou obchodovány na burzách ve Frankfurtu (BAS) a jako American Depositary Receipts také v USA (BASFY). Další informace naleznete na www.basf.com.

BASF v České republice

Společnost BASF spol. s.r.o., dceřiná společnost BASF SE, patří k předním firmám chemického průmyslu v České republice. Z Prahy a jiných závodů se distribuuje celý sortiment inovativních a vysoce hodnotných výrobků skupiny BASF. V roce 2020 měla společnost BASF v České republice více než 60 zaměstnanců a dosáhla obratu 623 milionů eur. Další informace jsou uvedeny na internetové stránce www.basf.cz.

 

(c) Copyright 2010 CHEMagazín

Redakční systémy Smart Soft