Naši partneři

Doporučujeme

Podniky, trh a lidé

Archiv časopisů » Podniky, trh a lidé

Pardubická Explosia má nové výzkumné a vývojové centrum za 100 milionů

07.11.2017sekce: Podniky, trh a lidézobrazeno: 4610x

Nejznámější český výrobce výbušnin, akciová společnost Explosia, ze sta procent vlastněná státem, dnes slavnostně zahájila provoz výzkumného a vývojového centra pro celospalitelnou munici. Tímto krokem završila modernizaci společnosti, která odstartovala v roce 2013 navýšením základního kapitálu ze strany akcionáře. Na spolufinancování výzkumného a vývojového centra, jehož pořizovací hodnota se pohybuje okolo 100 milionů korun, se podílel i dotační program Evropské unie, konkrétně Evropský fond pro regionální rozvoj, Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.

V rámci projektu byla postavena nová hala, včetně nových technologií pro vývoj a výzkum, zakoupené v rámci projektu. Objekt je rozdělen na dvě základní části: patrovou administrativní část s výzkumnými a vývojovými laboratořemi a část technologickou, pro ověření výsledků vývoje a výzkumu. Slavnostního otevření se zúčastnil také ministr průmyslu a obchodu ČR Jiří Havlíček, který nad přestřiženou červenou páskou řekl: "Chtěl bych ocenit práci, která byla ve společnosti od roku 2013 vykonána. Tehdy se podařilo navýšit základní kapitál výrobně obchodní společnosti Explosia o 250 milionů korun. To umožnilo rozvoj výzkumu a výroby spalitelných dílů velkorážové munice, stabilizaci výkonu zařízení na výrobu sférických prachů a modernizaci výroby nitrocelulózových prachů. Všechny tyto investice stojí za výrazným zlepšením hospodářských výsledků společnosti v posledních čtyřech letech. Oceňuji též vůli vedení společnost Explosia dále rozvíjet."

Cílem společnosti bylo vybudovat a uvést do provozu novou technologickou jednotku určenou pro vývojové práce spalitelných muničních dílů. Linka by měla mít dostatečnou vývojovou kapacitu, aby bylo možné věrně simulovat a ověřovat, zda výstupy výzkumu a vývoje bude možné následně převést do výrobní praxe. „Požadovali jsme co největší možnou míru automatizace s maximálním počtem 10 pracovníků v jedné směně a v případě laboratoří nanejvýš 5 pracovníků, abychom drželi naše zaměstnance v co možná největším bezpečí,“ vysvětluje generální ředitel společnosti Explosia Josef Tichý.

Projekt má za cíl také nahradit stávající zastaralé laboratoře pro vývoj nových produktů z oblasti hnacích hmot, především spalitelných muničních dílů nebo spalitelných mas, jejich testování a nastavení parametrů následné výroby novými laboratorními přístroji. 

Výsledkem projektu je nová, dle moderních trendů vybavená laboratoř – vývojové pracoviště pro vývoj nových výrobků ze sektoru spalitelných muničních dílů. „Pro naši společnost představuje realizace projektu obrovský skok v kvalitě procesů vývoje a návrhu součástí velkorážné munice,“ dodává Tichý. Přidanou hodnotou je vznik moderního pracoviště, kterým dnes zákazníci podmiňují mnohé zakázky a bez nějž by Explosia a.s. mohla přicházet o nemalý počet významných zakázek. Explosia se řadí mezi vrcholné společnosti světa, které se výrobou a vývojem celospalitelných modulů zabývají. V současné době má pardubická společnost za sebou zakázku pro polskou armádu. Velkou výzvou je plánovaná modernizace české armády, do které by se Explosia mohla, a především chtěla, se svými moduly zapojit. „Jsme česká firma, vlastněná státem, s tradicí téměř sto let. Jsme spolehlivým partnerem pro soukromé i státní subjekty v zahraničí. Je proto nasnadě, že chceme a jsme připraveni stát se významnými partnery také české armády,“ dodává na závěr generální ředitel společnosti Explosia Josef Tichý.

www.explosia.cz

 

(c) Copyright 2010 CHEMagazín

Redakční systémy Smart Soft