Burza

Nabídka zaměstnání:

Shimadzu CZ hledá: Aplikační specialista pro analytické techniky

Laborant - Univerzita Pardubice-ÚCHTML

Další nabídky práce z oblasti analytické chemie naleznete na portálu LabRulez a link: https://gcms.cz/career

Své nabídky a poptávky nevyužitých laboratorních přístrojů, vybavení nebo procesní techniky nabídněte zde.

Naši partneři

Doporučujeme

Technologie, stroje a zařízení

Archiv časopisů » Technologie, stroje a zařízení

Pigmenty od LANXESS obarvují beton z 3D tiskáren

08.03.2021sekce: Technologie, stroje a zařízenízobrazeno: 179x

LANXESS podporuje své zákazníky při přidávání barev do svých 3D vytištěných betonových výrobků. Zmiňovaná chemická společnost vytvořila vzorkovnici, která „ukazuje“, jaké barvy lze realizovat při výrobě. Obsahuje typy betonu ve 26 různých odstínech. Vzorky jsou obarvené anorganickými pigmenty odolnými proti povětrnostním vlivům od známé značky Bayferrox.

Mohou být použity ke spolehlivému přidání barev do betonových konstrukcí vytištěných ve 3D. To uživatelům této vysoce slibné a nákladově efektivní technologie poskytne ještě větší svobodu designu u velkých i malých projektů. Vzorkovnici pro 3D tiskárny betonu si mohou zájemci zdarma vyžádat na adrese http://3d.bayferrox.com.

Po světě už existují celé bytové komplexy s využitím 3D tisku

3D tisk betonu je výrobní metoda, která se do stavebního průmyslu dostala teprve nedávno. Univerzity po celém světě proto zavádějí speciální oblasti výzkumu výroby ve stavebnictví. I přesto se již tato technologie používá v praxi. První dům s 3D tiskem v Německu byl postaven na konci roku 2020, zatímco některé země, jako je Nizozemsko, USA a Spojené arabské emiráty, již postavily celé bytové komplexy s technologií 3D tisku.

Tento postup využívá nejmodernější IT pro automatizovanou výrobu. Umožňuje vytvářet extrémně širokou škálu tvarů a z hlediska spotřeby materiálu je výroba ekonomická i při malosériových projektech. Princip, který je základem procesu konstrukce komponent, spočívá v tom, že beton se nanáší pouze tam, kde je to nutné. To zajišťuje šetrné použití stavebních materiálů a otevírá zcela nové možnosti návrhů.

Cement nebo beton vhodný pro 3D tisk procházejí tryskou a vytvářejí vrstvy tlusté až několik centimetrů. „To pomáhá zefektivnit stavební procesy. Vidíme, že 3D tisk betonu se stále více rozšiřuje v mnoha segmentech a je klíčovou technologií ve stavebním průmyslu,“ vysvětluje Oliver Fleschentraeger, manažer LANXESS pro Anorganic Pigments.

Vytváření barevných zvýraznění

U projektů barevného 3D tisku je zásadní odborné poradenství týkající se používání pigmentů. „Zajištění toho, aby beton měl i po vytvrzení přesně ten správný odstín, závisí nejen na kvalitě a promíchání pigmentů, ale také na samotné aplikaci. Odstín ovlivňuje typ použitého cementu. Je třeba vzít v úvahu také to, jak pigmenty reagují na použité přísady do betonu,“ vysvětluje Oliver Fleschentraeger s tím, že tento proces vyžaduje rozsáhlou znalost interakce betonových a barevných pigmentů.

Odborníci LANXESS nabízí výrobcům 3D tištěných in-situ a prefabrikovaných betonových objektů technickou podporu, aby zajistili, že v relativně novém světě 3D betonu nebude dominovat fádní šedá.

Pigmenty Bayferrox, které jsou ve stavebnictví velmi známé, jsou k dispozici ve 100 odstínech černé, červené, žluté, hnědé a zelené a jsou vhodné pro použití ve železobetonu a nevyztuženém betonu. Podrobnější informace o produktech a technických službách najdete na www.bayferrox.com.

 

(c) Copyright 2010 CHEMagazín

Redakční systémy Smart Soft