Burza

Nabídka zaměstnání: Laborant - Univerzita Pardubice-ÚCHTML

Své nabídky a poptávky nevyužitých laboratorních přístrojů, vybavení nebo procesní techniky nabídněte zde.

Naši partneři

Doporučujeme

Věda a výzkum

Archiv časopisů » Věda a výzkum

Memorandum o spolupráci mezi Shimadzu a ICRC

03.07.2017sekce: Věda a výzkumzobrazeno: 4845x

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, Mezinárodní centrum klinického výzkumu a SHIMADZU Corp. podepsali v Japonsku Memorandum o vzájemném porozumění o výzkumné spolupráci

Mezinárodní centrum klinického výzkumu (ICRC) a SHIMADZU Handels GmbH organizační složka Praha (Shimadzu) již delší dobu spolupracují na projektech v oblastech analýzy a diagnostiky biologických vzorků pomocí MALDI TOF hmotnostní spektrometrie.

Na základě zhodnocení současné situace a s ohledem na budoucnost se obě strany rozhodly podepsat memoranda o další spolupráci v této oblasti a v dalších oboustranně zajímavých tématech. Jelikož tato spolupráce měla vycházet z mezinárodních zkušeností ICRC, hlavně ze spolupráce s Mayo Clinic v USA, Shimadzu nabídlo podepsání této spolupráce přímo s Shimadzu Corp. v Japonsku.

Po počáteční dohodě obou partnerů a za pomoci CzechInvestu se podařilo dohodnout, že toto Memorandum bude podepsáno v sídle Shimadzu Corp. v Kyotu (Japonsko) a to za přítomnosti premiéra České republiky, pana B. Sobotky.

Vlastní návštěva premiéra v Japonsku proběhla ve dnech 27. až 30. června letošního roku, kde hlavním bodem návštěvy premiéra bylo setkání s japonským premiérem Š. Abe.

Dne 29.6. v odpoledních hodinách delegace premiéra Sobotky s ministry J. Havlíčkem (Ministerstvo obchodu a průmyslu ČR), D. Hermanem (Ministerstvo kultury ČR) a s dalšími významnými hosty navštívila sídlo SHIMADZU Corp. v Kyotu a byla přítomna slavnostnímu aktu podpisu Memoranda.

Slavnost zahájil svým projevem dr. T. Ueda, prezident Shimadzu Corp. Ve svém projevu krátce shrnul důležitost tohoto typu spolupráce a uvedl, vztah SHIMADZU Corp. k ČR, kdy v roce 2001 tehdejší prezident K. Fujiwara obdržel čestné členství v České společnosti chemické, která je druhou nejstarší chemickou společností na světě. Následně i premiér Sobotka shrnul význam takovéto vědecké spolupráce a vyzdvihl, jak SHIMADZU podporuje své pracovníky, což umožnilo K. Tanakovi v roce 2002 získat Nobelovu cenu za chemii.

Vlastní podpis memoranda uskutečnili za SHIMADZU Corp. Shuro Maruyana, výkonný ředitel, generální ředitel divize analytických a měřicích přístrojů a za ICRC Gorazd B. Stokin, MD, Ph.D., ředitel ICRC.

Následně po podpisu, T. Ueada provedl premiéra Sobotku Science Plaza, předváděcími prostory pro analytické a lékařské přístroje. Premiéra nejvíce zaujalo jednoduché a rychlé stanovení bakterií pomocí MALDI TOF a PET přístroj pro monitoring nádorů prsů, které jsou v Japonsku hlavním nebezpečím pro ženy a současně snahou SHIMADZU o maximálního rozšíření vyšetření v současné populaci japonských žen.

Závěrem lze konstatovat, že toto Memorandum bude odrazovým můstkem k výměně know how SHIMADZU v oblasti přístrojového vybavení analytických zkušeností  a ICRC v možnosti biologických vzorků a lékařských aplikací a to především v oblasti nádorů a Alzheimrově nemoci.

Návštěva premiéra Sobotky v SHIMADZU a podpis Memoranda se těšil zájmu médií, informace o tomto byla v hlavních večerních zprávách České televize a TV Prima a článek v Novinkách, oficiální tiskové zprávě Vlády a ČR a dalších českých a japonských médií.

T. Petřík, SHIMADZU Handels GmbH organizační složka theodor.petrik@shimadzu.eu.com

 

(c) Copyright 2010 CHEMagazín

Redakční systémy Smart Soft