Burza

Nabídka zaměstnání: Laborant - Univerzita Pardubice-ÚCHTML

Další nabídky práce z oblasti analytické chemie naleznete na portálu LabRulez a link: https://gcms.cz/career

Své nabídky a poptávky nevyužitých laboratorních přístrojů, vybavení nebo procesní techniky nabídněte zde.

Naši partneři

Doporučujeme

Věda a výzkum

Archiv časopisů » Věda a výzkum

Poznejte tělo včely do mikroskopického detailu a odhalte její význam pro lidstvo

23.10.2019sekce: Věda a výzkumzobrazeno: 1804x

Příležitost prohlédnout si tělo včely do nejmenšího detailu nabídne výstava nazvaná Včela medonosná pod drobnohledem, kterou pořádá brněnský výrobce elektronových mikroskopů Thermo Fisher Scientific. V úterý 29. října ji v klubu Leitnerka zahájí vernisáž spojená s přednáškami o včelařství, makrofotografii a elektronové mikroskopii. Samotná výstava bude umístěna tamtéž a potrvá do 6. listopadu.

Výstava vznikla ve spolupráci s včelařem Jindřichem Zejdou  a fotografem Jiřím Paďourem. Tvoří ji obrazy makrofotografií včel, které jsou doplněné o snímky z elektronového mikroskoskopu. „Výstava je unikátní právě tímto spojením. Díky snímkům z elektronových mikroskopů jsme mohli jít za hranice běžné makrofotografie a ukázat unikátní detaily na povrchu těla včely, na které nestačí ani speciální objektiv,“ říká fotograf Jiří Paďour.

Pokud dosud nemáte zkušenost s elektronovou mikroskopií, věřte, že makrofotografie od snímků z elektronového mikroskopu jednoduše rozezná i laik. „Elektronový mikroskop nepracuje se světlem, ale se svazkem elektronů, v důsledku čehož jsou všechny snímky – narozdíl od fotografií – v odstínech šedi“, vysvětluje František Zelenka, aplikační specialista z Thermo Fisher Scientific, který je zároveň autorem snímků z elektronového mikroskopu typu Quattro.

Včely jsou jedním z nejdůležitějších živých stvoření na planetě a odhaduje se, že na nich závisí asi 70 % celosvětového zemědělství. Bez jejich pomoci by byla sklizeň veškerých plodin o poznání chudší. „Jsou však ohroženy používáním pesticidů, klimatickými změnami, trápí je také například včelí mor a řada dalších parazitů,“ vyjmenovává jednotlivá rizika Jindřich Zejda, který bude mít v rámci vernisáže přednášku o včelařství a významu včel obecně.

Právě k výzkumu včel a jejich onemocnění se často využívá i elektronová mikroskopie. „Naše elektronové mikroskopy používá například tým vědců z brněnského institutu Ceitec, kteří jsou díky nim schopni popisovat strukturu virů včel až na úroveň jednotlivých atomů. Tato znalost pak může pomoci při hledání možností, jak virové nákazy omezit,” říká Hynek Peřina, generální ředitel Thermo Fisher Scientific. Elektronová mikroskopie také pomáhá při výzkumu znečištění životního prostředí. “V tomto případě se studuje včelí pyl, ze kterého je možné odhalit přítomnost těžkých a toxických kovů. Ty ukazují na znečištění ovzduší,” doplňuje Hynek Peřina.

Výstava trvá od 30. října do 6. listopadu v prostorách kavárny Leitnerka. Více informací –  www.leitnerka.cz/program nebo na Facebooku @ThermoFisherCZ

O společnosti Thermo Fisher Scientific

Thermo Fisher Scientific je světovým lídrem produktů pro vědu s obratem 24 miliard USD a více než 75 000 zaměstnanci v 50 zemích světa. Mezi zákazníky patří výzkumná centra, výrobci léčiv a světoví producenti elektroniky.

Brněnské technologické centrum sídlící v Brně na Černovických terasách je největší výrobou elektronových mikroskopů na světě. Společnost zaměstnává přes 1 200 odborníků zejména specialisty v oblasti IT, fyziky, elektroniky, konstrukce, ale také logistiky. Již několik let je také největším exportérem v Jihomoravském kraji.

thermofisher.com

 

 

(c) Copyright 2010 CHEMagazín

Redakční systémy Smart Soft