Naši partneři

Doporučujeme

Věda a výzkum

Archiv časopisů » Věda a výzkum

Zemřel zakladatel databáze Web of Science

01.03.2017sekce: Věda a výzkumzobrazeno: 3909x

Philadelphia 28. února (PROTEXT/PRNewswire) - Zakladatel databáze Web of Science společnosti Clarivate Analytics, Dr. Eugene Garfield, zemřel ve věku 91 let. Průkopník empirické informační vědy, tvůrce citačního indexu a analýzy Dr. Garfield, zanechal trvalý odkaz v oblasti vědeckého, lékařského a akademického výzkumu.

Společnost Clarivate Analytics se loučí s jedním ze svých zakládajících otců Dr. Eugenem Garfieldem a vyjadřuje díky za jeho přínos v oblasti informační vědy ve službách vědeckého a akademického výzkumu. Dr. Garfield, průkopník využití citační analýzy díky vytvoření systému indexace, který provedl revoluci ve způsobu práce badatelů s literaturou, zemřel náhle dne 26. února.

Citační index měl původně sloužit k vyhledávání informací, ale poskytoval také data pro vyhodnocení důležitosti daného výzkumu podle toho, jak často byl okomentován nebo citován ostatními badateli. Vytvoření citační analýzy a infometrie vedlo Dr. Garfielda ke vzniku mnoha citačních databází, včetně databáze Web of ScienceTM společnosti Clarivate Analytics a databáze Journal Citation Reports, která zaznamenává důležité faktory a další citační data pro tisíce odborných časopisů.  

V roce 1964 vydala organizace Institute for Scientific Information, kterou Dr. Garfield původně založil a která byla předchůdcem Clarivate Analytics, první vědecký citační index Science Citation Index. Tento zdroj zaznamenával bibliografický a citační obsah nejvlivnějších světových časopisů a umožňoval uživatelům vyhledat nejpodstatnější specializovaný výzkum pro své práce pomocí citačních odkazů.

Původní záměr Dr. Garfielda, který je nyní obsažen a značně rozšířen v online databázi Web of Science, dále slouží jako spolehlivý a efektivní průvodce rozlehlým světem výzkumu. Obsah citačních statistik databáze Web of Science, která dokumentuje nejdůležitější výzkum v jakékoliv oblasti, přímo posuzovaný samotnými badateli, poskytuje základnu pro vyhodnocování a srovnávací analýzu výsledků výzkumu jednotlivých badatelů, institucí, zemí a regionů.

"S velkým zármutkem se loučíme se zesnulým Dr. Eugenem Garfieldem," uvedl Jay Nadler, generální ředitel společnosti Clarivate Analytics. "Práce Dr. Garfielda utvářela způsob, jakým je vyhledáván a vyhodnocován výzkum na celém světě. Ctíme jej za jeho přínos výzkumu a naší organizaci, jako visionářského lídra, kolegu a přítele. Jako společnost Clarivate Analytics budeme pokračovat v inovacích v duchu, který Dr. Garfield zanechal ve své průlomové práci v oblasti informační vědy."

O společnosti Clarivate Analytics

ClarivateTM Analytics urychluje tempo inovací tím, že poskytuje důvěryhodné pohledy a analýzu pro zákazníky na celém světě a umožňuje jim prozkoumat, chránit a komercializovat nové nápady rychleji. Dříve jako divize duševního vlastnictví a vědy společnosti Thomson Reuters vlastníme a provozujeme řadu předních předplatitelských společností se zaměřením na vědecký a akademický výzkum, patentové analýzy a regulační normy, farmaceutickou a biotechnickou inteligenci, ochranné známky, ochranu domén a správu duševního vlastnictví. ClarivateTM Analytics je nyní nezávislá společnost s více než 4000 zaměstnanci, působící ve více než 100 zemích na celém světě a vlastnící světoznámé značky, ke kterým mezi jinými patří Web of ScienceTM, CortellisTM, Thomson InnovationTM, Derwent World Patents IndexTM, CompuMarkTM, MarkMonitor(R) a TechstreetTM. Více informací najdete na webových stránkách Clarivate.com.

 

(c) Copyright 2010 CHEMagazín

Redakční systémy Smart Soft