Naši partneři

Doporučujeme

Výuka a vzdělávání

Archiv časopisů » Výuka a vzdělávání

Mladí chemici mají své olympijské vítěze, v létě budou reprezentovat Česko

27.01.2017sekce: Výuka a vzdělávánízobrazeno: 3861x

V týdnu od pondělí 23. do čtvrtka 26. ledna 2017 se uskutečnilo Národní kolo 53. ročníku Chemické olympiády, kterou vyhlašuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR a organizuje Vysoká škola chemicko-technologická v Praze. Letos poprvé se finále soutěže studentů středních škol konalo přímo na půdě průmyslového podniku. Organizátoři umístili národní kolo do Univerzitního centra VŠCHT v areálu společnosti Unipetrol RPA.

Soutěže se zúčastnilo 47 nejlepších středoškoláků ze všech krajů republiky. Odborná porota pod vedením Petra Holzhausera hodnotila jak teoretické znalosti, tak praktické dovednosti v laboratoři. Tématem finálového kola byla katalýza, proces směřující k urychlení určité chemické reakce pomocí katalyzátoru. Sedmnáct finalistů bude dál bojovat o možnost reprezentovat Česko na mezinárodní chemické olympiádě v thajském Bangkoku v červenci, kam poletí pouze 4 nejlepší.

Součástí čtyřdenního programu bylo kromě teoretických a praktických úloh také mnoho pestrých doprovodných aktivit. Soutěžící navštívili mostecký hrad Hněvín včetně hvězdárny, absolvovali exkurzi po provozu Unipetrolu v Záluží, prohlídku Zámku Valdštejnů nebo představení Docela velkého divadla z Litvínova.

Jako rektor školy zaměřené na technické a přírodní vědy mě hřeje skutečnost, že se rok co rok objevuje skupina mimořádně talentovaných a odhodlaných studentů, kteří milují chemii. Vidím v nich generaci, která se za pár let hlasitě přihlásí o slovo a posune náš fascinující obor dál,“ říká Karel Melzoch, rektor Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

Je nám velkou ctí, že hostíme nejlepší středoškolské chemiky z celé České republiky v Chemparku Záluží. Je to vůbec poprvé, kdy se finále chemické olympiády koná ve výrobním závodě. Jedině těsná spolupráce akademické sféry s firemním sektorem zaručí úspěšný rozvoj chemických oborů a přitáhne nové studenty, kteří se v budoucnu stanou hybnou silou české chemie ve školství, výzkumu a v průmyslu,“ doplňuje Andrzej Modrzejewski, generální ředitel skupiny Unipetrol.

Úlohy mi přišly jednodušší, než jsem čekal, ale překvapily mě některé otázky z fyzikální chemie. Dávám přednost spíše teoretickým úlohám, ale pracovat v nových laboratořích s čistým sklem bylo super,“ sdělil Richard Veselý, student 2. ročníku, který svoji první účast v kategorii A proměnil ve vítězství.

Přehled vítězů

Kategorie A – gymnázia

1. Richard Veselý, Gymnázium Budějovická, Praha 4

2. Ondřej Malý, Gymnázium Jateční, Ústí nad Labem

3. Jiří Ledvinka, Gymnázium Opatov, Praha 4

Kategorie E – střední průmyslové školy

1. Vojtěch Musil, Střední průmyslová škola chemická Brno

2. Jiří Doležel, Střední průmyslová škola chemická, Brno

Vyhlašovatelem Chemické olympiády je Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, pověřeným garantem pak Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, na které pak většina soutěžích po střední škole studuje elitní chemické obory. Soutěž začíná  domácími koly, pokračuje okresními a krajskými koly, a finalisté se potkají v národním kole. Jeho vítězové pak reprezentují Českou republiku na Mezinárodní chemické olympiádě. Ta se v roce 2018, kdy oslaví 50 let, uskuteční v Praze a Bratislavě.

Univerzitní centrum  VŠCHT Praha - Unipetrol, v němž se národní kolo olympiády uskutečnilo, je společným projektem zprovozněným v roce 2015. Jedná se o první univerzitu v České republice, která je umístěna přímo v provozním areálu. Studenti z místního kraje zde mohou studovat špičkovou vysokou školu bez toho, aby museli cestovat a opustit své zázemí a přátele. Navíc mají jistotu, že se po skončení studia mohou uplatnit přímo v Unipetrolu.

Vysoká škola chemicko-technologická v Praze je špičková výzkumná technická univerzita s nadregionálním dosahem. Kromě odborného vzdělávání v bakalářských, magisterských a doktorských studijních programech realizuje kvalitní základní a aplikovaný výzkum v širokém spektru chemických, technologických, inženýrských, materiálových, biochemických, biotechnologických, farmaceutických a potravinářských oborů. Posláním vysoké školy je výchova jak kvalitních vysokoškolsky vzdělaných odborníků pro výrobní praxi, veřejnou a státní správu, tak i špičkových výzkumných a vědeckých pracovníků. VŠCHT Praha byla založena v roce 1952 a v současné době ji tvoří čtyři fakulty – Fakulta chemické technologie, Fakulta technologie ochrany prostředí, Fakulta potravinářské a biochemické technologie a Fakulta chemicko-inženýrská.

 

(c) Copyright 2010 CHEMagazín

Redakční systémy Smart Soft