Burza

Nabídka zaměstnání:

Head of Analytical Research Group (Synthon)

Shimadzu CZ hledá: Aplikační specialista pro analytické techniky

Laborant - Univerzita Pardubice-ÚCHTML

Další nabídky práce z oblasti analytické chemie naleznete na portálu LabRulez a link: https://gcms.cz/career

Své nabídky a poptávky nevyužitých laboratorních přístrojů, vybavení nebo procesní techniky nabídněte zde.

Doporučujeme

Naši partneři

Archiv časopisů »

Tento týden přinesl nejenom tři olympijské medaile našich sportovců, ale i ocenění českých špičkových vědců z oblasti elektrochemie

12.02.2014sekce: zobrazeno: 4520x

Už šest dnů nenechávají český národ na pochybách skvělé výkony českých sportovců na olympiádě v Soči. Českou republiku ve světě reprezentují nejen sportovci, věhlas sklízí také špičkoví čeští vědci. Profesor Emil Paleček, který jako první na světě prokázal, že DNA lze analyzovat elektrochemickými metodami, dnes získal cenu Metrohm ČR od České společnosti chemické. V soutěži podporované švýcarskou společností získali ocenění také tři mladí vědci.

Česká elektroanalytická chemie je už od dob profesora Jaroslava Heyrovského, který dostal Nobelovu cenu za polarografickou metodu analýzy, na špičkové evropské, často i světové úrovni,“ říká profesor Jiří Barek, člen Hlavního výboru České společnosti chemické a předseda komise udílející ceny Metrohm ČR. Ocenění za celoživotní přínos v rozvoji elektroanalytické chemie se uděluje podruhé. V loni ji získal doktor Michal Heyrovský, neúnavný propagátor elektrochemických metod a jejich aplikací v přírodních i technických vědách.

Dnes oceněný profesor Paleček založil v 60. letech minulého století zcela novou oblast vědy, tzv. elektrochemii nukleových kyselin. Ve své práci předběhl dobu o téměř třicet let. Až současné laboratorní přístroje totiž umožňují využít jeho vědecké objevy v praxi. Nyní se zabývá výzkumem bílkovin, konkrétně nádorového supresoru p53. Jeho práce může přinést nové poznatky v diagnostice rakoviny a správnému nasazení léčby. Profesor Emil Paleček patří mezi nejcitovanější české vědce. Poslední dva roky byl navržen jako druhý kandidát na Národní cenu vlády Česká hlava.

Sáblíková, Moravec, Liška, Švorc či Josypčuk

Téměř každému Čechovi se o víkendu tajil dech při jízdě Martiny Sáblíkové či mladičké nadějné snowboardistky Šárky Pančochové. Stejně nadějné zástupce má Česká republika na poli elektrochemie. Cenu Metrohm ČR si odnesli mladí vědci Lubomír Švorc, Alan Liška a Oksana Josypčuk. Společným rysem jejich práce je výzkum orientovaný na zlepšení životního prostředí.
Cena Metrohm ČR za nejlepší publikaci mladého elektroanalytického chemika do 35 let představuje druhý pól k ocenění za celoživotní přínos k vědnímu oboru. Jejím cílem je stimulovat zájem mladých a začínajících vědeckých pracovníků o elektroanalytickou chemii. „Mladí, nadšení a zapálení studenti jsou totiž tím nejcennějším, co naše země produkuje a jejich skutečná hodnota je podstatně vyšší než hodnota těch nejdražších přístrojů, kterým se bohužel někdy dává přednost. Z vlastní zkušenosti vím, jak obtížné je přesvědčovat nejnadanější absolventy magisterského studia, aby pokračovali v doktorském studiu při finančním ohodnocení jejich kvalit na úrovni 25 procent průměrného platu v našem státě. Věřím, že toto ocenění je povzbudí v jejich další práci,“ konstatuje profesor Barek.

„Švýcarská společnost Metrohm dlouhodobě podporuje nadané vědce z oblasti elektrochemie. Její zakladatel Bertold Suhner zřídil před 70 lety nadační fond, z kterého jsou finančně podporováni vědci, jejichž výsledky práce odrážejí současné trendy vývoje ve svém oboru a jsou srovnatelné se světovou úrovní,“ říká Peter Barath, ředitel české pobočky Metrohm Česká republika.

Ceny Metrohm ČR se dnes předávaly na semináři pořádaném Českou společností chemickou a firmou Metrohm na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Soutěž Cena Metrohm ČR

Soutěž je určena pro vědecké pracovníky. Nosnou myšlenkou je motivace mladých talentů a také setkání odborníků na jednom místě s cílem vyměnit si vzájemně zkušenosti a výsledky odborné či vědecké práce. Cena za celoživotní přínos je udělována vynikajícím elektroanalytickým chemikům, kteří svou prací přispěli k důstojné reprezentaci české elektroanalytické chemie na mezinárodním fóru. Zároveň dokázali založit to, čemu se říká vědecká škola a nadchli pro svůj obor i začínající studenty, bez nichž je budoucnost elektroanalytické chemie nepředstavitelná.

Metrohm Česká republika, s.r.o.

Švýcarská společnost Metrohm je předním výrobcem přesných přístrojů pro chemické analýzy. V oblasti elektrochemických analýz je již mnoho let celosvětovou jedničkou. Jejich přístroje jsou využívány v chemickém, petrochemickém, farmaceutickém, potravinářském, elektronickém průmyslu a kovoprůmyslu i při výrobě automobilů. Používají se na přesné analýzy životního prostředí či analýzy vod, v neposlední řadě také pro výzkum a vzdělávání. V České republice působí společnost Metrohm od roku 2010.

www.metrohm.cz, www.csch.cz

 

(c) Copyright 2010 CHEMagazín

Redakční systémy Smart Soft